W związku z tym, że badacze odkrywają coraz więcej zależności występujących przy tej chorobie mogą być tworzone coraz to skuteczniejsze nowe leki.
Wtedy leczenie jest o wiele bardziej skuteczne.
Obecnie leczenie SM opiera się przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka wystąpienia różnych groźnych dla zdrowia objawów, co poprawia komfort życia osób borykających się z tą przykrą chorobą.
Podawane obecnie lekarstwa mają za zadanie przede wszystkim spowodować rzadsze występowanie objawów w codziennym życiu pacjenta lub ich zupełne wyeliminowanie.
Całkowite wyleczenie nie jest jednak możliwe, chociaż medycyna ciągle poszukuje nowych rozwiązań w tym zakresie.
Zespół Devica u białych stanowi prawdopodobnie poniżej 1% zachorowań na choroby demielinizacyjne centralnego układu nerwowego. Mediana wieku zachorowania jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM..85% chorych to kobiety. W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM.
Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wieku zachorowania, obrazów rezonansu, płynu mózgowo-rdzeniowego, występowania przeciwciał przeciw akwaporynie co wskazuje, że może to być ta sama choroba.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica