Przewodzenie ciepła ? proces wymiany ciepła między ciałami o różnej temperaturze pozostającymi ze sobą w bezpośrednim kontakcie.
Polega on na przekazywaniu energii kinetycznej bezładnego ruchu cząsteczek w wyniku ich zderzeń.
Proces prowadzi do wyrównania temperatury między ciałami. Przewodnictwem cieplnym nie jest przekazywanie energii w wyniku uporządkowanego (makroskopowego) ruchu cząstek. Ciepło płynie tylko wtedy, gdy występuje różnica temperatur, w kierunku od temperatury wyższej do temperatury niższej. Z dobrym przybliżeniem dla większości substancji ilość energii przekazanej przez jednostkę powierzchni w jednostce czasu jest proporcjonalna do różnicy temperatur, co opisuje równanie różniczkowe FourieraŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewodzenie_ciep%C5%82aNajstarsze kominki były znacznie większe, budowane na planie półkola z okapem podobnej wielkości.Umieszczano je najczęściej przy ścianach szczytowych, co ułatwiało prawidłowe wyprowadzenie komina.
Budowane były z ciosów kamiennych, powierzchnia paleniska wykładana była najczęściej cegłą.
Z czasem wymiary kominków uległy pomniejszeniu.
Było to możliwe po udoskonaleniu wydajności kominków, przez pochylenie ścian bocznych pod kątem 45° i zmniejszeniu głębokości wlotu do kanału dymowego.
Oprawy zaczęto wykonywać z marmuru lub brązu.
Najwspanialsze oprawy kominków pochodzą z okresu renesansu. Do typowego wyposażenia kominków należał: ekran osłaniający palenisko, żelazne uchwyty na łuczywo, pogrzebacz oraz wilki (stojaki na drewno do opału). Kominki o nowoczesnej konstrukcji stosowane są coraz częściej w domach jednorodzinnych, zajazdach i podobnych budynkach.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/KominekZe względu na przeznaczenie: n.pomieszczeniowe - stosowane w pomieszczeniach/domach n. samochodowe - stosowane w samochodach n.