To trochÄ™ przewrotne.
Najlepsze rozwiązanie? Iść do stomatologa, zanim zacznie boleć.Większość ludzi, gdy myśli o dentyście towarzyszą im złe emocje, jak strach i zdenerwowanie związane z negatywnymi wyobrażeniami pobytu w gabinecie dentystycznym.
A tymczasem gabinet dentystyczny jest po to, aby mógł pracować w nim stomatolog, który ulży cierpieniu w przypadku bolącego zęba.Współczesna aparatura medyczna, a w tym aparatura stomatologiczna również osiąga wysoki poziom i nie jest już taką, jaką była na przykład trzydzieści lub nawet dziesięć lat temu.
Ponadto każdy stomatolog jest osobą uprawnioną do wykonywania zabiegów stomatologicznych.
W gabinecie stomatologicznym nie siedzi pierwszy lepszy człowiek, lecz specjalista, który posiada wiedzę, doświadczenie i empatię w stosunku do pacjenta. I każdy dentysta leczy zęby, usuwa zepsute zęby, leczy tkanki znajdujące się przy zębach i jeszcze wiele innych dotkniętych chorobą miejsc w obrębie jamy ustnej.Dentysta to lekarz zajmujący się głównie stanem uzębienia pacjentów.Czasami w zakres jego pracy wchodzi też przeprowadzanie zabiegów w obrębie całej twarzoczaszki oraz różnych części jamy ustnej.
Jeszcze do niedawna specjalistów tego rodzaju nazywano wyłącznie stomatologami.
DziÅ› natomiast stomatolog i dentysta to zawsze ten sam specjalista.
A czym tak dokładnie się on zajmuje? W dziedzinie stomatologii występuje wiele odrębnych dziedzin, dlatego mimo iż dentyści muszą podejmować się zawsze wszystkich zabiegów, to jednak często specjalizują się w konkretnych działach medycznych. Wyróżniamy ich aż dziewięć.Należy do nich m.in.: stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja oraz periodontologia.
Trzeba udać się do takiej placówki, w której uzyska się niezbędną pomoc.
Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza.
Jeżeli sytuacja nie wymaga tego wcześniej to około trzeciego roku życia warto malucha zabrać na taką wizytę, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu z leczeniem zębów.
Dentysta podczas takiej wizyty adaptacyjnej, oswajającej zapoznaje malucha ze swoją pracą, prezentuje mu narzędzia z jakimi ma do czynienia na co dzień.Warto również poprosić lekarza (jeżeli sam nie wyjdzie z inicjatywą) o to aby pokazał on dziecku jak prawidłowo powinno szczotkować się zęby.
Maluch będzie w stanie bardziej uwierzyć lekarzowi niż swoim rodzicom.Wiele osób odczuwa silny stres, wręcz lęk przed wizytą u stomatologa.
Pokonanie tego strachu nie jest łatwe, ale warto spróbować się przełamać, ponieważ tylko regularne wizyty u dentysty pomogą zadbać o wspaniały uśmiech i utrzymanie zębów w pełnym zdrowiu. Aby przełamać ten stres, warto wybrać gabinet dentystyczny, który będzie wzbudzał nasze największe zaufanie. Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie ma dentysta, do którego się wybierasz. Powinien mieć partnerski stosunek do pacjenta, skracać wytwarzający się między nimi dystans i budować zaufanie. Stomatolog powinien także wykazywać troskę o samopoczucie i komfort pacjenta podczas wykonywania zabiegu. Nie mniej ważny jest sam gabinet dentystyczny.