W XIX wieku większość tureckich wyrazów w języku bułgarskim została zastąpiona rosyjskimi, wśród których były też wyrazy polskiego pochodzenia. Współczesny bułgarski język literacki zaczął formować się od połowy XVIII wieku, zaś główny okres sporów o kształt języka przypada na wiek XIX.
Do zapisu bułgarszczyzny stosuje się zmodyfikowaną cyrylicę. Niektórzy językoznawcy uważają język macedoński za dialekt bułgarszczyzny.
Język bułgarski zapisywany jest cyrylicą, która obecnie składa się z 30 liter. Znak ? pojawia się tylko przed ?. Odpowiedniki liter przy transkrypcji są podane w powyższej tabelce.
??? ? moja; ??? ? bjał, ?? ? jam Znak ? oddaje się w transkrypcji polskiej poprzez y, np.
??? ? dyb, ????? ? dobyr.
Sporadycznie przy zapisie łacińskim używa się znaków ă, a lub u (np. dăb, Turnovo, dobar), choć pisownia taka nie jest zalecana. Dodatkowe przykłady: Litery dawnej pisowni: Akcent w języku bułgarskim jest swobodny, tj.Drugą właściwością akcentu jest jego ruchomość.
Oznacza to, że akcent może zmieniać miejsce w różnych formach tego samego wyrazu.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Język_bułgarskiNajwiększe zmiany w systemie języka dokonały się między XII a XIV w.
(powolny zanik deklinacji i zastępowanie przypadków konstrukcjami przyimkowymi, zanik bezokolicznika, pojawienie się rodzajnika, zmiany w leksyce). Duży wpływ na bułgarszczyznę wywarły języki grecki, oraz turecki, co zaowocowało licznymi zapożyczeniami (np.
w bułgarskim ogólnosłowiańska nazwa dla liczby 'tysiąc' została zastąpiona greckim 'hiliada' (??????), zaś z tureckiego przejął bułgarski wiele wyrazów służących do nazywania przedmiotów użytku codziennego, jak np.