Obuwie ortopedyczne - jest specjalistycznym obuwiem noszonym przez ludzi w celu korekcji lub zapobiegania wadom stóp, odciążenia i ochrony miejsc zmienionych chorobowo oraz kosmetycznego uzupełnienia ubytków tkanek (kalectwa). Rozróżniamy: obuwie profilaktyczne (stosowane w celu zapobiegania zniekształceniom u dzieci) obuwie redresyjne, korygujące (stosowane m.in.
korygujące płaskostopie), ochraniacze, kliny (stosowane m.in.
w halluksach).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obuwie_ortopedycznePodologia, podiatria ? dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego.Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne).
Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców.
W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą.
Brak regulacji prawnych dotyczących zakresu działania i kompetencji, które w różnych krajach różnie wyglądają. Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podologia